Minden olyan tevékenység, melynek során az elektromágneses (irányított energiát) fegyverként alkalmazzák (az ellenséges erők elektronikai berendezésének zavarására, és/vagy rombolására) illetve az ellenséges EW felderítése céljából speciális eszközökkel ellenőrzik az elektromágneses spektrumot.
Az elektronikus hadviselés célja az, hogy csökkentsék/gátolják az ellenséges hadviselő fél kommunikációs lehetőségeit, dezorganizálják az ellenség elektronikus rendszereit, ugyanakkor hatékonyan támogassák a saját haderő kommunikációs/vezérlő rendszereinek alkalmazásait. Az EW alkalmazási területei: a légi, tengeri, szárazföldi, és a világűrben folytatott felderítő/támadó tevékenységek.
Az EW három fő csoportja:
• Elektronikus támadás (Electronic Attack (EA),
• Elektronikus védelem (Electronic Protection (EP) ,
• Elektronikus hadviselést támogató csoport (Electronic Warfare Support (ES)
Elektronikai hadviselés célja: - az ellenség (földön, vízen, levegőben) támadó erői és eszközei vezetésének a megbontása
- a saját csapatok csoportosítása és objektumai ellen irányuló technikai felderítés
és célzott csapásmérés lehetőségének csökkentése - a saját csapatok vezetési és fegyverirányító rendszerei megbízható működésének
biztosítása bonyolult elektronikai viszonyok között - az ellenség légicsapásai és felderítése hatékonyságának csökkentése - bonyolult EW viszonyai között az egységek, magasabb egységek vezetése
Elektronikai hadviselés támogatás: az EW azon területe, mely magába foglalja a szándékos és nem szándékos elektromágneses sugárforrások felfedését, azonosítását és helymeghatározását a közvetlen fenyegetések felismerése céljából. (felderítés)
Elektronikai támadás: az EW azon területe, mely magába foglalja az elektromágneses energia és az irányított energia felhasználását, abból a célból, hogy csökkentse, semlegesítse vagy rombolja az ellenség vezetési képességeit.
Elektromágneses zavarás: az elektromágneses energia szándékos kisugárzása, visszasugárzása vagy visszaverése azzal a szándékkal, hogy megakadályozza, vagy csökkentse az ellenség számára az elektromágneses spektrum hatékony felhasználását és ezzel csökkenti, vagy semlegesíti az ellenség harci képességeit.
Elektromágneses megtévesztés: az elektromágneses energia szándékos kisugárzása, visszasugárzása, megváltoztatása, elnyomása és ezáltal szándékosan félrevezető információ továbbítása, így csökkentve vagy semlegesítve az ellenség harci képességeit.
Elektronikai pusztítás: az elektromágneses és egyéb irányított energiák, vagy önrávezetésű fegyverek alkalmazását jelenti az ellenség elektronikai eszközeiben és az élő erőben tartós, vagy ideiglenes károkozás céljából.
Elektronikai védelem: az EW azon területe, mely magába foglalja mindazon tevékenységeket, melyekkel biztosítható az élőerő és technikai eszközök védelme bármilyen saját csapatok által keltett behatással szemben, valamint az ellenséges elektronikai hadviseléssel szemben.
A felderítés elleni tevékenység célja észlelni, megbecsülni, ellentevékenységet folytatni, vagy megakadályozni az ellenséges felderítési adatok gyűjtését.
Az 1970-es évek óta a világ számos országának kommunikációs-technológia kutatói jelentős erőfeszítéseket tettek a kaotikus rendszerek és a kaotikus jelsorozatok tanulmányozására. Kutatásaik célja az elektromágneses kaotikus jelek tulajdonságainak feltárása volt. A kaotikus rendszerekre jellemzőek a szélessávú, impulzushoz hasonló autokorrelációs és alacsony kereszt-korrelációs tulajdonságok. A kaotikus (szórt spektrumú) jeleket a digitális kódolású információk továbbítására alkalmazzák. A szórt spektrumú eljárás a nagysebességű vezeték nélküli kommunikációs rendszerekben az egyik legnépszerűbb modulációs technika lett. Ez a technológia nagyon nagy sávszélességű (UWB) jeleket alkalmaz viszonylag alacsony adatsebességű átvitelekhez, az eljárás előnyei (az elfogás –lehallgatás- alacsony valószínűsége, a zavarójelekkel szembeni ellenállás, a többszörös-hozzáférés-képesség és a többutas terjedésből adódó interferenciás zavarok csökkentése) olyan fontos tényezők, melyek vonzóvá teszik a hírközlő rendszerek tervezői számára ezen eljárás alkalmazását.
A fent említett előnyökön kívül a kaotikus jelek létrehozásához egyszerű áramköri megoldásokat alkalmazhatók, csökkentve ezzel a kommunikációs berendezések
(adó-vevők) előállítási költségét. A káosz alapú hírközlő rendszerekre vonatkozó korai tanulmányok az egyfelhasználós esetekre koncentráltak. Az elmúlt néhány évben egyre több erőfeszítést tettek arra, hogy a rendszerek többszörös-hozzáférés-képességeit tanulmányozzák ami a szórt spekrumú kommunikációs-rendszerek egy fő jellemzője.
Az alábbi (MS-PowerPoint) bemutató Nikolai F. Rulkov (Institute for Nonlinear Science University of California, San Diego) Kaotikus impulzus helyzet modulációt bemutató tanulmánya.
Since the 1970's, there has been a great deal of research effort spent on studying chaotic systems and the properties of the chaotic signals generated. Characterized by their wideband, impulse-like autocorrelation and low cross-correlation properties, chaotic signals are useful spread-spectrum signals for carrying digital information. Spectrum spreading has become one of the most popular modulation techniques for high-speed wireless communications. It makes use of signals of very wide bandwidth to carry information at relatively low data rates, and possesses advantages such as low probability of interception, resistance to jamming, multiple-access capability and mitigation to multipath effect, which are particularly important in a wireless scenario. In addition to enjoying the aforementioned benefits, chaotic signals can be generated using simple circuitries, thus lowering the cost of transceivers.
Early study of chaos-based communication systems was focused on a single-user case. In the past few years, more effort has been put on investigating systems with multiple-access capability, which is a key feature of spread-spectrum communication systems.
The chaos.pps show Nikolai F. Rulkov's detailed study of Chaotic Pulse Position Modulation